...z doświadczenia pewni!
na rynkuod 1983
centrala@drabpol.pl+48 34/366 00 22
   english version   polska wersja  rosyjska wersja

Jubileusz 35-lecia DRABPOL

Rok 2018 to jubileuszowy rok w życiu naszej firmy. W styczniu tego roku, minęło bowiem 35 lat od jej powstania. W pierwszych latach założona przez Pawła Drabczyńskiego firma funkcjonowała jako Zakład Naprawy Sprzętu Elektroniki Samochodowej przy WSI Uniwersum w Częstochowie.

Po trzech latach działalności do oferty firmy trafiły tachografy,które znacząco odmieniły jej losy. Zmieniono przy tym nazwę firmy na Zakład Naprawy Sprzętu Elektroniki Samochodowej i Tachografów. Dla potrzeb rozbudowy działu tachografów stworzono osobne stanowiska wyposażone w komputery „Spectrum”. Ilość naprawianych rocznie tachografów sięgała wtedy nawet 6000 szt. rocznie. „To było Eldorado”– wspomina dziś tamte czasy Prezes Paweł Drabczyński.

Od początku założyłem, że będziemy zajmować się elektroniką, a pod koniec lat 80. uświadomiłem sobie, że ta elektronika będzie w służbie na rzecz bezpieczeństwa biernego w transporcie. Uważam, że bezpieczeństwo w transporcie to sprawa absolutnie kluczowa i nie można na nim oszczędzać."
– Prezes Paweł Drabczyński.

Po pewnym czasie aktywna działalność firmy na krajowym rynku transportowym wzbudziła zainteresowanie uznanych producentów elektroniki samochodowej. Sam Paweł Drabczyński również podjął starania w celu nawiązania współpracy z niemieckim koncernem Mannesmann Kienzle. Skutkiem tego było „mianowanie” w 1991 r. firmy DRABPOL na wyłącznego przedstawiciela na rynku polskim tego czołowego producenta tachografów. Był to bardzo duży sukces, o przedstawicielstwo niemieckiego koncernu starało się wiele, dużych i znanych na rynku firm z branży transportowej.


Z roku na rok zakres współpracy rozszerzał się. W późniejszych latach w niemieckim koncernie dochodziło do kolejnych fuzji i powstawania nowych grup, co nie pozostawało bez znaczenia na zakres wzajemnej współpracy– i tak w 2000 r. powstała grupa Siemens VDO Automotive, która po siedmiu latach połączyła się z koncernem technologii motoryzacyjnych – Continental. Sytuacja ta trwa do dziś, a Continental VDO to główny nasz partner.

Współpraca z marką VDO dominowała w działalności firmy, jednak cały czas szukaliśmy możliwości dalszego rozwoju. W 1993 r. zostaliśmy wyłącznym reprezentantem w Polsce firmy Konvekta – producenta klimatyzacji i agregatów chłodniczych do pojazdów.

Paweł Drabczyński, Prezes Drabpol    
"Marka nasza opiera się przede wszystkim na zaufaniu, a to można bardzo szybko stracić, jeśli pozwolimy sobie na uchybienia w jakości. Dlatego od początku założyliśmy, że nie będziemy konkurować ceną, ale właśnie jakością. Wysoka jakość produktów, ogromna wiedza naszych inżynierów i gotowość, by służyć klientowi pomocą, radą i wsparciem technicznym na każdym etapie współpracy- na tym się skupiamy. Ze względu na profil naszej oferty, obejmującej skomplikowane urządzenia i systemy dla bezpieczeństwa biernego w transporcie, edukacja jest w naszej działalności ważnym dopełnieniem sprzedaży. Nie oszczędzam na szkoleniach i mocno inwestuje w ludzi, bo wyszkolony pracownik to klucz do sukcesu firmy."

Paweł Drabczyński
Prezes

 

Kolejne lata to kolejny partnerzy firmy, tacy jak: MiX Telematics, Molpir, ACS, czy w 2017 r. producent przegubów ATG. Ostatni rok przyniósł także nowy, znaczący rozdział w działalności firmy – otwarcie na rynek elektromobilności dzięki nawiązaniu współpracy z firmą TM4 Electrodynamic Systems. Dzięki temu nasza oferta wzbogaciła się o silniki elektryczne i systemy wysokoprądowe do autobusów i pojazdów od 3,5 tony.

Dziś firma nasza specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa w transporcie. Proponujemy nowatorskie rozwiązania systemowe w zakresie prac konstrukcyjnych i produkcyjnych na rzecz producentów autobusów, pojazdów ciężarowych, szynowych i specjalnych. Z sukcesem wdrożyliśmy na rynek polski tachografy analogowe i cyfrowe, ergonomiczne miejsce pracy kierowcy wraz z systemem elektroniki pokładowej, czy klimatyzatory do pojazdów szynowych i autobusów komunikacji miejskiej. W 1997 r. otworzyliśmy Laboratorium Analiz Wypadkowych Tarcz Tachografów– obecnie Laboratorium Analiz Zapisów z Tachografów. To jedyne takie laboratorium w Europie środkowo-Wschodniej i jedno z 4. w świecie.

Pierwsze stanowisko do kontroli i napraw tachografów (1986)

Pierwsze stanowisko do kontroli i napraw tachografów (1986)

W 2007 roku Zarząd firmy podjął strategiczną decyzję o rozszerzeniu działalności o zupełnie nowy sektor, związany z rynkiem lotniczym – awionikę samolotową. Decyzja ta niejako była związana z pasją samego Prezesa, który jako pilot śmigłowca od dawna interesował się lotnictwem. Niemal od podstaw zbudowaliśmy całe zaplecze usługowe, uzyskaliśmy stosowne certyfikaty 145 A i C oraz jako pierwsi w Polsce otworzyliśmy Biuro Projektowe PART 21. Kompetencje nasze doceniły sprawdzone i uznane w świecie lotniczym koncerny, powierzając nam sprzedaż, serwis i naprawę swoich urządzeń awionicznych. Dziś reprezentujemy już 25 marek lotniczych z sektora Bussines i General Aviation, m.in. takich jak Honeywell (BA), Garmin (GA), Universal Avionics (BA), Rockwell Collins (BA), Bendix/King (GA).

Firma od blisko 20. lat działa również na rzecz obronności kraju. Powołany w firmie departament obsługi sprzętu militarnego dostarcza rozwiązania oraz wyposażenie dla wojsk lądowych oraz sprzęt dla lotnictwa wojskowego, policji i straży granicznej. Umożliwiły to zdobyte przez nas koncesje na obrót towarami i technologiami wojskowymi i policyjnymi. Firma nasza działa dziś jako firma VAR (Value Added Reseller). To co ją wyróżnia to kompletne wdrożenia systemów od strony technicznej i technologicznej. Zapewniamy kompleksową realizację projektów: doradztwo, projekty zabudowy, sprzedaż urządzeń, montaż, serwis oraz obsługę posprzedażową. Ponadto służymy wsparciem dla biur projektowych, technologicznych, konstrukcyjnych oraz Działów IT.

Posiadając własne centra szkoleniowe firma nasza organizuje szkolenia dla szerokiej grupy odbiorców– m.in. pracowników serwisów partnerskich, służb kontrolnych, producentów pojazdów, osób odpowiedzialnych w firmach za archiwizację i analizę danych z tachografów, fleet managerów, przewoźników oraz kierowców. Na terenie całego kraju zorganizowaliśmy i nadal organizujemy sieć autoryzowanych stacji serwisowych w zakresie pełniej obsługi tachografów, systemów kontroli ciśnienia i temperatury opon oraz klimatyzatorów i agregatów chłodniczych. Aktywnie działając na rzecz bezpieczeństwa biernego w transporcie drogowym i lotniczym, przykładamy szczególną wagę do przestrzegania zasad etyki w biznesie.

Reprezentujemy bowiem branże, które często podlegają ocenie kontrahentów zarówno od strony potencjalnego dostawcy, jaki odbiorcy towarów i usług. Naszą misję realizujemy między innymi poprzez stałe podnoszenie standardów etycznego postępowania, dlatego w 2012 r. wprowadziliśmy w firmie własny Kodeks Etyki, a rok później uzyskaliśmy certyfikat TRACE, potwierdzający wdrożenie u nas należytych praktyk antykorupcyjnych, zapewniających bezpieczeństwo i przejrzystość w relacjach biznesowych. Firma zaczynała swoją działalność z trzema pracownikami, obecnie zatrudnia blisko 80 osób, posiada trzy własne siedziby – Centralę w Mykanowie, Salon Prezentacyjno-Wystawienniczy w Warszawie oraz Lotnicze Centrum Serwisowe z własnym hangarem na lotnisku w Modlinie. 35 lat temu zaczynaliśmy od drobnej elektroniki samochodowej – dziś potrafimy skonfigurować pojazd od miejsca pracy kierowcy po cały napęd elektryczny .

Na kolejne lata nie brak nam nowych planów i zamierzeń, których nie obawiamy się wprowadzi w życie. Mamy bowiem nadzieję, że cały nasz zespół wraz ze swoimi kompetencjami, wiedzą oraz pasjami podoła niejednemu wyzwaniu podsumowuje Prezes Paweł Drabczyński.

Continental PolskaKonvekta PolskaAlcolock PolskaMolpir PolskaTM4 Polska, napędy elektryczne do autobusówsystem CPC, ContinentalATG Autotechnik Polska

Garmin Polska, awionikaHoneywell, awionika, światowy koncern w branży lotniczejBendixKing by Honeywell, awionikaL3 Wescam Polska, awionikaAvidyne Polska